czwartek, 28 kwietnia 2016

Ekoogrzewanie pelletem

Pellet staje się coraz bardziej częściej kupowanym paliwem do ogrzewania domów jednorodzinnych. To ekologiczne paliwo produkowane z odpadów drzewnych jest chętnie wybierane, ponieważ świetnie się sprawdza, jeśli chodzi o jego wydajność i do tego jest czystym opałem, stosowanym zwykle w kotłach bezobsługowych. Kotły takie mają automatyczne podajniki do pelletu, dzięki czemu nie musimy sami pilnować procesu spalania. Poza tym zwykle wyposaża się je w zapalniki oraz wygaszacze. Dzięki temu można zaglądać do kotłowni raz na 2-3 dni. Taki system szczególnie odpowiada ludziom przebywającym cały dzień poza domem. Poza tym wyjeżdżając na zimowy weekend nie trzeba się martwić, że wrócimy do wyziębionego domu. Takie kotły są droższe niż te zwykłe, ale zapewniają nam wysoki komfort użytkowania. Jeśli zdecydujemy się je kupić wiosną, to trafimy na pewno na korzystniejszą cenowo ofertę. Warto wziąć też pod uwagę, że ogrzewanie domu pelletem jest tańsze niż ogrzewanie gazowe lub olejowe.

Kolejna zaleta, to oczywiście ochrona środowiska. Wszyscy chcemy oddychać zdrowym powietrzem, a niestety popularny wcześniej węgiel, to bardzo szkodliwy dla atmosfery opał. Natomiast pellet, jako paliwo produkowane z biomasy wydziela tyle CO2 ile pochłania roślina wykorzystana do produkcji tego paliwa. Bilans wychodzi więc na zero. Poza tym spalanie nie powoduje wydzielania szczególnie szkodliwych dla środowiska związków siarki.

Pellet ma postać czystych granulek o średnicy 6 – 8 mm i zwykle jest workowany. Dzięki temu w naszej kotłowni łatwiej utrzymać porządek. Do składowania tego paliwa potrzebujemy suchego, w miarę dużego pomieszczenia, ponieważ pellet łatwo chonie wilgoć i objętościowo zajmuje więcej miejsca niż węgiel. Również samo miejsce na kocioł musi być większe z uwagi na to, że kotły z podajnikiem i zbiornikiem na pellet zajmują trochę więcej miejsca. Warto więc pomyśleć o tym, już na etapie budowy domu.

Pellet, który sprzedajemy cechuje wysoka energetyczność. Jest produkowany z dębowej trociny, dlatego jest jednym z lepszych dostępnych na rynku pelletów. Decydując się na ogrzewanie tym paliwem przyczyniamy się do oszczędności wyczerpujących się zasobów paliw kopalnych. Znacznie zmniejszamy również ilość odpadów, ponieważ z tony pelletu zostaje zaledwie 4 kg popiołu. Popiół ten jest naturalnego pochodzenia, więc możemy go wykorzystać, jako nawóz mineralny.


Zalet ogrzewania pelletem mamy mnóstwo. Wadą może być koszt całej instalacji grzewczej. Jednak znaczna przewaga zalet nad wadami powoduje, że coraz częściej decydujemy się na takie ekologiczne rozwiązania, jak ogrzewanie domu pelletem.

Artykuł powstał przy współudziale http://dobrybrykiet.pl/warszawa/pellet/.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.